Karta paliwowa - czym jest i w jaki sposób działa?

 

Korzystanie z kart paliwowych może przynieść ogromne korzyści firmom, które na co dzień korzystają z pojazdów. Obsługa flot wymaga bezproblemowej organizacji i wydajności, a korzystanie z kart paliwowych ułatwia zarządzanie. Firma powinna używać kart paliwowych jako przydatnego narzędzia do usprawnienia ręcznych procesów i zapewnienia menedżerom flot, kierowcom i właścicielom firm większej swobody w wykonywaniu pracy, do której zostali zatrudnieni.


Kto może używać karty paliwowej?

Karta paliwowa to produkt płatniczy dla firm, umożliwiający kierowcom zakup paliwa do pojazdów, z których korzystają w celach biznesowych – zasadniczo jest to karta płatnicza ograniczona tylko do zakupów związanych z pojazdami. Jest to alternatywna metoda płatności dla kierowców, która pozwala efektywniej śledzić wydatki. Może również pomóc w zarządzaniu kosztami paliwa w pojazdach służbowych. Istnieje wiele korzyści wynikających z zarządzania kosztami za pomocą karty paliwowej. Osoby zatrudnione przez przedsiębiorstwo, mogą mieć przypisaną im przez firmę kartę paliwową, w celu płatności za paliwo. Mogą być one przypisane również do poszczególnych pojazdów, a nie do osób je prowadzących, co jest szczególnie przydatne, gdy wielu kierowców jeździ różnymi pojazdami w danej spółce. Jednak karty paliwowe muszą być zarejestrowane pod konkretny zakład pracy i dlatego nie mogą być obecnie używane przez prywatnych kierowców.

Jakie są korzyści posiadania karty paliwowej?

Główną zaletą korzystania z kart paliwowych jest możliwość zakupu paliwa po obniżonej cenie. Dostępny jest szeroki wybór kart paliwowych, a niektóre z nich dają dostęp do cen paliwa, które są tańsze niż cena reklamowana. Posiadając odpowiednią kartę klienci mogą skorzystać z oferty zniżki na stacjach paliwowych. Natomiast to, jaka kwota będzie obowiązywała na poszczególny rodzaj paliwa przy użyciu karty, jest zależne indywidualnie od danej firmy. Karta umożliwia ogromne oszczędności, szczególnie dla firm posiadających dużą flotę.

Pracownicy cenią sobie karty paliwowe, ponieważ umożliwiają tankowanie pojazdów służbowych bez konieczności korzystania z własnych pieniędzy. Odzyskiwanie zwrotu wydatków może być długotrwałym i frustrującym procesem, co w dłuższej perspektywie może wywołać niechęć.

W przeciwieństwie do kart kredytowych, które mogą pokrywać różne wydatki, karty paliwowe są zwykle przeznaczone wyłącznie na wydatki na paliwo i samochód, więc nie ma wątpliwości co do wydanych kwot. Faktury zawierają wszystkie informacje, których firma potrzebuje do uzupełnienia swoich kont, ułatwiając wykonywanie zadań administracyjnych.

Większość kart paliwowych jest wyposażona w elementy sterujące, które menedżerowie mogą dostosować do potrzeb firmy. Na przykład możliwe jest ustawienie określonych limitów wydatków na każdej wydanej karcie, co znacznie ogranicza potencjalne nieuczciwe użycie. Ponadto informacje wyświetlane na fakturach pozwalają menedżerom biznesowym z dużą dokładnością oszacować przebieg i koszty eksploatacji pojazdów.

Oczywiście na rynku dostępna jest szeroka gama kart paliwowych i aby firma naprawdę czerpała korzyści z inwestowania w karty paliwowe, należy wybrać odpowiednią, która jest dostosowana do indywidualnych wymagań firmy.

Karta paliwowa a fakturowanie wydatków

Oprócz oszczędności czasu i kosztów, po stronie użytkownika pojazdu, jak i firmy, karta paliwowa gwarantuje wspomaganie fakturowania, co wiąże się z minimalizacją formalności. Przedsiębiorca otrzymuje zbiorczą fakturę w miesiącu, co jest bardzo korzystnym i przede wszystkim wygodnym rozwiązaniem - w ten sposób wszystkie wydatki służbowe są na bieżąco monitorowane.

Karta paliwowa pozwala również na odzyskanie podatku VAT za zakupy za granicą. Niektórzy wystawcy kart pozwalają na zapłatę faktury nawet po okresie dwóch miesięcy od jej wystawienia, co jest kolejną ogromną korzyścią.

Najpopularniejsze wpisy
Najpopularniejsze wpisy na blogu MOYL

Chcesz zostać posiadaczem karty paliwowej Moyl?

Przystąp do programu MOYL. Zadzwoń teraz i zamów kartę paliwową!

(+48) 799 719 888