Skip to main content

5 sposobów na redukcję kosztów floty w firmie

Koszty utrzymania nawet najmniejszej floty to spore obciążenie dla każdej firmy w tym głównie i tych transportowych. Wydatkami najistotniej wpływającymi na wysokość tej kwoty są głównie zużycie paliwa, nieodpowiedni styl jazdy a także naprawa oraz serwis aut. Pokrycie ich a także odpowiednie zarzadzanie flotą stanowi spore wyzwanie, któremu nie tak łatwo sprostać. Z pomocą przychodzą nam jednak różnorodne programy oraz urządzenia i przedmioty mające na celu ułatwienie nam zarzadzania firmą i osiąganie przez firmę dobrych wyników finansowych każdego miesiąca. Co zatem zrobić, by móc zredukować koszty floty w firmie? Oto 5 najlepszych sposobów.

Kontrolowanie zużycia paliwa oraz redukcja jego ubytków

Zdecydowanie największą część kosztów spośród wydatków ponoszonych w przypadku flot firmowych są te związane z zużyciem paliwa. W przypadku firm transportowych sięgają one nawet ponad 50% całego budżetu, co w przypadku dużych kwot może poważnie zachwiać równowagą kasową firmy.

Jednym z lepszych sposobów na redukcję tych kosztów jest kontrolowanie paliwa za pomocą kart paliwowych, takich jak karta marki Moyl. Pozwalają one nie tylko obniży ceny paliw o nawet 20 czy 25 groszy za litr oraz zniżki rzędu nawet 25 na zakup akcesoriów samochodowych ale umożliwiają również stały i łatwy dostęp do wszelkich informacji zawartych w raportach z tankowania oraz ułatwiają bieżąca analizę wydatków i monitorowanie kierowców. Pozwala to z kolei szybkie wykrycie nadużyć ze strony pracowników, które niestety zdarzają się coraz częściej. Dodatkowym atutem będzie tu również możliwość importowania danych z karty oraz tworzenia faktur zbiorczych, które jasno wykażą nam gdzie wydajemy zbyt wiele. Co więcej, karta paliwowa Moyl to ogromne wsparcie, które przy sporej ilości aut wchodzących w skład floty może przynieść duże oszczędności każdego miesiąca.

Wykorzystanie programów do zarządzania flotą w świadomym serwisowaniu pojazdów

Kolejnym aspektem biorącym spory udział w tworzeniu kosztów firmowych jest amortyzacja i serwisowanie pojazdów. Logiczne jest, że im większa będzie liczba aut, tym wyższa będzie to kwota, istnieją jednak sposoby by ją skutecznie optymalizować.
Oczywiście nie da się tu obniżyć pewnych kosztów stałych, takich jak przeglądy techniczne, to jednak częstotliwość serwisowania aut będzie uzależniona w głównej mierze od sposobu, w jaki będą użytkowane auta. Duże znaczenie ma tutaj regularne monitorowanie stanu pojazdów oraz kontrola stylu jazdy kierowców. Bardzo istotne są tu również z pozoru małe aspekty takie jak chociażby poziom ciśnienia w kołach, który należy kontrolować dosyć często. Niemieckie badania przeprowadzone przez GTU (niemieckie stowarzyszenie nadzoru technicznego) potwierdziły bowiem, że nawet o 0.6 bara niższe ciśnienie w kołach mogą spowodować zwiększenie zużycia paliwa o nawet 4%. Liczba ta może nie jest szokująca przy jednym lub dwóch autach ale w przypadku sporej floty samochodowej może być dużym wyzwaniem dla budżetu.

Optymalizacja tras dzięki systemom telematycznym

Poprawne wytyczanie tras to podstawa obsługi floty samochodowej. Pozwala ono nie tylko na sprawną organizacje pracy kierowców ale i umożliwia generowanie korzyści finansowych. Optymalizacja tras to przede wszystkim ich skrócenie przynoszące oszczędność czasu oraz kosztów eksploatacji. Istotne jest tutaj również odpowiednio wcześniejsze ustalenie tras, tak by można je było uwzględnić w budżecie firmy z wyprzedzeniem. Najlepszym narzędziem służącym do optymalizacji tras są programy do zarzadzania flotą wykorzystujące innowacyjne rozwiązania telematyczne. Wykorzystują one mapy cyfrowe i nadajniki GPS, które pomagają w wytyczeniu najkrótszej trasy. Dodatkowo programy takie umożliwiają zaplanowanie trasy z uwzględnieniem preferowanych godzin spotkań oraz położenia geograficznego miejsca destynacji.

Eco-driving w służbie niższym wydatkom i wyższemu poziomowi bezpieczeństwa

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem w optymalizowaniu kosztów przedsiębiorstwa jest odpowiedni styl jazdy. Aby móc go kontrolować warto skorzystać z tzw eco – driving. Pozwala on na realizację takich celów jak oszczędności, wyeliminowanie złych praktyk oraz większe bezpieczeństwo kierowców. Wprowadzenie zasad eco – driving pozwala istotnie zmniejszyć ryzyko wypadków oraz sytuacji stresowych na drodze, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą szkodowość i niższe koszty serwisowania, ubezpieczenia oraz paliwa. Jest to niemała kwota, bowiem różne wyliczenia mówią o tym, że przestrzeganie zasad eco-drivigu może generować oszczędności rzędu od 5 do nawet 25 %. Jest to na prawdę imponująca ilość paliwa która przy jednym kierowcy pokonującym około 40 tysięcy kilometrów rocznie przyniesie oszczędność nawet 400 litrów paliwa.

Automatyzacja systemu i analiza danych

Koszty funkcjonowania danego przedsiębiorstwa to nie tylko wydatki ponoszone na firmę ale również czas poświęcony realizacji określnych zadań. W tym przypadku nieoceniony może stać się program służący zarzadzaniu flotą. Wykorzystuje on technologię cyfrową do analizowania ogromnej ilości danych a następnie przedstawienia ich w formie przejrzystego raportu i wykresów. Umożliwiają one również swobodne modyfikowanie danych oraz szybki i stały dostęp do raportów z poziomu własnego laptopa czy smartfona. Cyfrowa obsługa serwisowa umożliwia również kierowanie powiadomień o zbliżających się datach przeglądów technicznych pojazdów lub końcowych terminach opłat za pakiet ubezpieczeniowe. Oprogramowanie do zarządzani flotą to prawdziwy przełom ułatwiający wielopłaszczyznowe raz wszechstronne zarządzanie przedsiębiorstwem.

Z wyliczeń GTU – niemieckiego stowarzyszenia nadzoru technicznego, obsługa floty samochodowej nie jest zadaniem łatwym i na pewno wymaga sporego skupienia i dobrej intuicji. Optymalizacja kosztów ponoszonych na eksploatacje aut jest trudna, jednak dzięki nowoczesnych rozwiązaniom technologicznym może być na prawdę skuteczna i przynieść wymierne skutki.

Sprawdź ofertę Moyl i dołącz do programu!

 

 

Najpopularniejsze wpisy